Mis on need kümme asja/tegevust Kansase näitel, mille ülevõtmine teeks Eestile või eestlastele palju head või edendaks elu?
Mul ei tule pähe mitte ühtegi suurt ja tõsist muutust millest Eestis Kansase näitel kasu võiks olla, aga mõned ebaolulisemad tähelepanekud või isiklikud eelistused võin välja tuua küll.
1. Ameeriklased võtavad oma hammaste tervist väga tõsiselt. Paljudel on hambaravikindlustused, tervisekindlustusele lisaks, et kui maksad kindla summa kuus, siis hambaarstil saad midagi soodsamalt. Hambaarsti juures käiakse reeglina 2 x aastas, lapsepõlvest saati. Hammastel on tegelikult väga suur seos ja mõju muu tervisega. Tean, et paljudel jääb Eestis hambaarstilkäik hirmu või rahapuuduse taha, aga kui seda saaks rakendada eestlaste eludes ka, siis oleks mõtet küll. Kasvõi rohkemate naeratuste nimel! Ilusad terved hambad õpetavad rohkem naeratama, tean omast kogemusest :)
2. Mulle meeldib väga, et Ameerikas makstakse palka 2 x kuus, osades kohtades isegi iga nädal. Näidake mulle inimest, keda palgapäev ei rõõmustaks. Iga väike lisarõõm on ju absoluutselt tervitatav, seega selle võiks küll eestlased üle võtta! Seda enam, et paljudel inimestel pole kuigi head planeerimisoskust järgmise palgani välja vedada, seega äkki oleks see mõnele abiks, kuigi ei pruugi, kes teab, ehk soodustab see kedagi hoopis rohkem kulutama, sest kohe tuleb ju uus palk...
Igatahes mina tervitaks lisapalgapäeva Eestis suure rõõmuga!
3. Juhilubade tegemine võiks olla Eestis vähem närvesööv. Siin on see protsess palju lihtsam ja odavam, aga samas õnnetusi näed siin palju harvemini. Kuigi kahtlaselt paljudel autodel on mõlke, osadel juhtudel on nad ise hooletud olnud, aga kuna Ameerikas autodel ülevaatust pole, siis võivad need mõlgid olla ka juba 15 aastat vanad - parandama ju ei pea ja siin naljalt niisama uusi autosid ka ei osteta, kui vana veel sõidab.
4. See suhtumine mulle meeldib, et auto on liikumisvahend, mitte võistlus, et kellel uuem, suurem ja kallim on. Eestis on see pidev teistega võrdlemine nagu sport omaette - naabrist parem, aga milles ja milleks?
5. Paljud krediitkaardid teenivad reaalset raha tagasi, nt igalt ostult 1-2%, või mõnel juhul rohkem. Siis veel kõik need muud äpid mis mingi hulga raha tagasi annavad ja tasuta tooted ostude puhul. Ma olen viimase kahe aastaga saanud üle 600 dollari kindlasti, lihtsalt sellepärast, et ma avasin 2 krediitkaardi kontot (2x150USD) ja deebetkaardi asemel maksan krediitkaardiga ja kasutan lisaäppi, kus tean, et oma tavaostudelt lisa% tagasi saan. Mõnel juhul isegi 12-20%. Õnneks olen ma väga vastutustundlik tarbija ja maksan krediitkaardile alati tagasi kohe kui seal tagasimakse võimalus antakse. Oma kuludelt tagasi teenimine kuluks eestlastele ka ju ära.
6. Siis on veel need mugavuserinevused, näiteks pakid saabuvad koju ukse taha või et enamusi oste saab väga lihtsalt tagasi saata või viia, aga see kindlasti soodustab tarbimist ja krediitkaardivõlgu ning lisakilosid, ehk siis selle lõplik kasutegur on ikkagi väga küsitav. Kasulik kellele ja mis moel?
7. Ma ei tea, kas mulle ainult tundub, või on kansaslased eestlastest vähem kriitilisemad teiste suhtes, tegelevad pigem oma eluga, neil ju (tervise)hädasid ka rohkem. Ehk on seda väheste inimeste puhul natuke palju üldistada, aga kes teab. Eestlased võiks vähem kriitilised olla (mina k.a.), sellest võidaks kõik.
8. Suurem palk oleks kindlasti paljudele eestlastele abiks, aga sellisel juhul tõuseks muud kulud ka mitmekordselt, nagu Ameerikas. Kellele rohkem antakse - sellelt ka võetakse rohkem ja minu silmis pole parem palk sellega kaasnevaid kaotusi sugugi väärt. Kas suurem palganumber oleks väärt vähem puhkust või teadmata ülemõistuse suuri kulusid nt tervishoiule? Minu meelest mitte. Südamerahu on palju enam väärt, kui suurem hulk numbreid, mis kiiremini minema voolavad.
Hetkel ei venita 10t kuidagi välja, olgugi, et siinsed vastused olid juba niigi algsest küsimusest lahjemad ja kohati mitte kuigi veenvad.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar